Papierový model - Hrad Vízmburk - historická rekonštrukcia 1447
Kód: ZART-066.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Podrobný popis
Nepostavený papierový model Hrad Vízmburk - historická rekonštrukcia z roku 1447 od vydavateľstva Z-art .
O predlohe:
Hrad Vízmburk – od stredoveku po súčasnosť
Hrad Vízmburk sa prvýkrát spomína v roku 1279 v Dalimilovej kronike, keď ho vlastnil Tas z Vízmburku, významný šľachtic pôsobiaci aj v Poľsku. Po jeho vražde v roku 1304 hrad prešiel viacerými majiteľmi, vrátane jeho syna Jaroša, Arnošta z Hostýna a pánov z Dubé. Posledným vlastníkom bol Jiří z Dubé, ktorý sa po husitských vojnách usadil v stredných Čechách. V roku 1447 bol hrad predaný Slezanom a zničený.
V rokoch 1972–1984 prebehol archeologický výskum pod vedením Dr. Antonína Hejnu. Objavili sa zvyšky gotického hradu s múrmi vysokými až 8 metrov, množstvo nálezov a architektonických prvkov, vďaka čomu sa Vízmburk označuje ako „Krkonošské Pompeje“.

Dominantou hradu bola 25 metrov vysoká veža (bergfrit), vstup zabezpečovali dve brány s padacími mostmi. Hrad mal reprezentatívne sály, kuchyňu, hospodárske zázemie a cisternu na vodu. Stavba z bieleho pískovca bola doplnená červeným kamenným zdobením.
Od roku 2002 sa o hrad stará Spolek pro Vízmburk. Po prenájme od štátu v roku 2012 začali rozsiahle rekonštrukcie, vrátane zastrešenia a obnovy veže. V roku 2021 bol hrad sprístupnený verejnosti a v roku 2024 otvorená stála expozícia v múzeu v Úpici. Spolek organizuje kultúrne podujatia, výstavy a pokračuje v obnove areálu.
O modeli:
Papierový model zámku je jedinečným modelom.
Model je zložitý a teda je určený pre skúsených a pokročilých modelárov.

Papierový model má návod v češtine a obsahuje mnoho číslovaných dielov a je tlačený ofsetom na stranách A4. Ofset je tlačová technika, pri ktorej sa farba na papier nanáša z tlačového valca, pomocou gumového valca, pretože guma sa lepšie priľne na nerovnosti papiera a dokáže teda vytlačiť aj najjemnejšie detaily. Narozdiel od atramentovej či laserovej tlače sa nerozpíja a neodlupuje pri následnej práci. Model je vytlačený na papieri s gramážou 160g/m2, teda dvojnásobnej hrúbke kancelárskeho papiera (tzv. modelárska štvrťka). Tento papier je štandardne používaný výrobcami modelov, pretože je na prácu najvhodnejší.
Niektoré diely doporučujeme podlepiť modelárskym kartónom 0,2 / 0,5 alebo 1mm hrúbky, ktorý sa nachádza tak isto v našej ponuke.
Doporučujeme k stavbe:
Doporučujeme modelársky kartón 0,2 / 0,5 alebo 1mm hrúbky, ktorý sa nachádza tak isto v našej ponuke vo veľkostiach A4 a A3 až po 3mm hrúbku.
Model doporučujeme lepiť disperznými lepidlami, ktoré máme aj my v ponuke. Na našej stránke nájdete mimo iného lepidlo Herkules, ktoré je modelármi najpoužívanejšie a po zaschnutí je číre a stále. Toto lepidlo je zdravotne nezávadné, teda je vhodné na prácu aj deťom.
Pre ďalšie pohodlie a presnosť pri stavbe tohto modelu sú k dispozícii aj nožnice, pinzety, skalpely, pravítka a iné, ktoré sú dostupné na našom eshope topmodely.sk.
Naše nožnice majú špeciálne ostré rezy a ergonomický dizajn, ktoré umožňujú jednoduché a presné strihanie jednotlivých dielov a pinzety sú presné a umožňujú uchopenie tam kde sa prsty nedostanú. Skalpel je na rezanie najmenších detailov s vysokou presnosťou, nie všade sa dostanú nožnice. Vykružováky na presné otvory v tvare kružnice. Pravítka slúžia pre čisté rezy a ohyby.
|
|
Názor odborníka:
|
Zdroj foto: Vydavateľ, a BM-SAX s.r.o.
Text: Vydavateľ a BM-SAX s.r.o.
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hrady, zámky, opevnenia |
|---|---|
| ? Typ modelu: | Nepostavená papierová stavebnica |
| ? Výrobca: | Z-art Models (CZ) |
| ? Autor: | Zdeněk Čechal, Dalibor Damek |
| ? Ročník: | 2025 |
| ? Mierka: | 1:300 |
| ? Náročnosť: | 4 - ťažká |
| ? Jazyk: | Čeština, Angličtina |
| Počet dielov: | 211 |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | 20 x A4 |
| ? Výkresov: | Neuvedené |
| ? Stavba: | Hrad |
| ? Epocha: | 15. storočie 1400-1500 |
| ? Lokácia: | Čechy |
| ? Hrúbka: | 160g/m2 - 0,18mm |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 500 mm |
| ? Šírka: | 370 mm |
| ? Výška: | 180 mm |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.







