Papierový model - HRAD FRÝDŠTEJN
Kód: ZART-012.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Súvisiaci tovar
Podrobný popis
Náš model predstavuje približnú dobovú rekonštrukciu hradu v čase pred jeho zničením.
Hrad Frýdštejn sa nachádza v Libereckom kraji v prekrásnej prírode a niektoré literárne zdroje ho nazývajú najromantickejším českým hradom. Bol čiastočne vysekaný do skál, čo je jedna z vecí, vďaka ktorým je Frýdštejn unikátny. V dnešnej dobe je to zrúcanina, ktorej najvýznačnejšou časťou je valcová veža, ktorá je 15 metrov vysoká a má 9 metrov v priemere, s dvojmetrovou hrúbkou muriva. Vchod do veže bol 6-7 metrov vysoko, na úrovni prvého poschodia. Nie je presne známe, kadiaľ sa do hradu chodilo, vchod bol pravdepodobne vpravo od veže na prízemí paláca. V neveľkom areáli celého hradu bolo mnoho izbičiek, vysekaných do skál. V jednej z nich bol nájdený oltár, svedčiaci o tom, že išlo zrejme o kaplnku.
Nevieme, kedy presne bol hrad založený, prvá písomná zmienka o ňom pochádza z r. 1385. Jeho názov pripomína prvotnú strážnu funkciu hradu (z nemeckého slova „Fried“ – mier, sloboda, miesto zaručujúce úkryt“, a „Stein“ – kameň) . Na prelome 14. a 15. storočia bol hrad v držbe rodu Kamencov zo Střížovic a Čakovic. V r. 1409 bol majiteľom frýdštejnského panstva Bohuš z Kováne. Bol katolíkom, a preto v auguste 1432 obliehali hrad husiti pod vedením Oty z Lozy a Jána Tapka zo Sán. Bohuš z Kováne však urobil s husitmi dohodu, že proti husitom nebude podnikať žiadne nepriateľské akcie, a neskôr dokonca prestúpil ku kališníkom. V roku 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad pri dobývaní Prahy. Po jeho smrti v r. 1460 sa stal správcom panstva Ján Zajac z Háznburgu. Potom sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov, v 16. storočí potom hrad stratil svoj význam a postupne chátral. Na konci 19. storočia bol hrad sprístupnený, v dnešnej dobe je vlastníctvom obce Frýdštejn. Natáčala sa tu rozprávka O princeznej Jasnenke a lietajúcom obuvníku.
Náš model ukazuje jednu z možných podôb hradu predtým, než schátral. Pri stavbe striech veží si môžete vybrať medzi červenou a hnedou variantou.
Mierka: 1:300
Spôsob vydania: Vytlačené ofsetom, formát A4
Počet číslovaných dielov: 114
Rozmery modelu po zlepení: Výška: 22cm, šírka: 22cm, dĺžka: 32cm
Obtiažnosť na stupnici 1-5: 4
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hrady, zámky, opevnenia |
|---|---|
| ? Typ modelu: | Nepostavená papierová stavebnica |
| ? Výrobca: | Z-art Models (CZ) |
| ? Autor: | Zdeněk Čechal |
| ? Ročník: | Neuvedený |
| ? Mierka: | 1:300 |
| ? Náročnosť: | 4 - ťažká |
| ? Jazyk: | Čeština |
| Počet dielov: | 114 |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | Neuvedené |
| ? Výkresov: | Neuvedené |
| ? Stavba: | Hrad |
| ? Epocha: | 14. storočie 1300-1400 |
| ? Lokácia: | Čechy |
| ? Hrúbka: | 140g/m2 |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 320 mm |
| ? Šírka: | 220 mm |
| ? Výška: | 220 mm |
| ? Zadelenie: | Stavba |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
