Papierový model - TS-11R Iskra Novax + Zasklenie
Kód: WAK2023/04-219-OW2304.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Podrobný popis
Model Poľskeho cvičného a prieskumného lietadla TS-11R Iskra "Novax" v kamufláži posledného prieskumného lietadla námorníctva (1993).
Jednoduchý model určený aj pre začínajúcich modelárov, obohatený oproti modelu z roku 2020 o prelisy podvozku. Model má návod v poľskom a anglickom jazyku.
O predlohe:
PZL TS-11 Iskra je polský prúdový trenažér, vyvinutý a vyrábaný spoločnosťou PZL-Mielec. Ide o prvé domáce prúdové lietadlo vyrábané v Poľsku, ktoré slúžilo viac ako 50 rokov ako hlavné cvičné lietadlo poľských vzdušných síl a v čase svojho vyradenia bolo najstarším prúdovým lietadlom, ktoré stále slúžilo v Poľsku.

Lietadlo bolo vyvinuté v 50. rokoch 20. storočia v reakcii na politickú a ekonomickú závislosť Poľska od Sovietskeho zväzu. Prvý prototyp bol poháňaný britským prúdovým motorom Armstrong Siddeley Viper a v roku 1963 bol dodaný prvý sériový model poľskému letectvu. Hoci sa Iskra snažila o zvolenie za štandardný prúdový cvičný stroj v rámci Varšavskej zmluvy, bol nahradený konkurenčným československým Aero L-29 Delfín. Výroba Iskry sa skončila v roku 1987, ale tento typ zostal v prevádzke poľského letectva a indického letectva až do 21. storočia.
O modely:
Jednoduchý model určený aj pre začínajúcich modelárov, obohatený oproti modelu z roku 2020 o prelisy podvozku. Súčasťou modelu je návod v poľskom a anglickom jazyku.
Rozmer modelu v mm D/Š: 340 / 310

Papierový model je tlačený ofsetom. Ofset je tlačová technika, pri ktorej sa farba na papier nanáša z tlačového valca, pomocou gumového valca, pretože guma sa lepšie priľne na nerovnosti papiera a dokáže teda vytlačiť aj najjemnejšie detaily. Narozdiel od atramentovej či laserovej tlače sa nerozpíja a neodlupuje pri následnej práci. Model je vytlačený na papieri s gramážou 160g/m2, teda dvojnásobnej hrúbke kancelárskeho papiera (tzv. modelárska štvrťka). Tento papier je štandardne používaný výrobcami modelov, pretože je na prácu najvhodnejší. Model je zostavený z dielov rôznych veľkostí. Niektoré diely je nutné podlepiť modelárskym kartónom 0,2 / 0,5 alebo 1mm hrúbky, ktorý sa nachádza tak isto v našej ponuke. Návod obsahuje 40 návodových kresieb pre čo najjednoduchšiu stavbu detailov.
Doplnky v balení:
Jednou z hlavných výhod tohto modelu je zasklenie kabíny pre tento model ktorý je súčasťou balenia a umožňuje vytvoriť ešte realistickejšie detaily na modeli.

Presklenie kabíny umožňuje zobraziť vnútro lietadla a poskytuje lepší pohľad na detaily v interiéri.
Doporučujeme k stavbe:
Model doporučujeme lepiť disperznými lepidlami, ktoré máme aj my v ponuke. Na našej stránke nájdete mimo iného lepidlo Herkules, ktoré je modelármi najpoužívanejšie a po zaschnutí je číre a stále. Toto lepidlo je zdravotne nezávadné, teda je vhodné na prácu aj deťom.
Pre ďalšie pohodlie a presnosť pri stavbe tohto modelu sú k dispozícii aj nožnice, pinzety, skalpely, pravítka a iné, ktoré sú dostupné na našom eshope topmodely.sk.
Tieto nožnice majú špeciálne ostré rezy a ergonomický dizajn, ktoré umožňujú jednoduché a presné strihanie jednotlivých dielov a pinzety sú presné a umožňujú uchopenie tam kde sa prsty nedostanú. Skalpel je na rezanie najmenších detailov s vysokou presnosťou, nie všade sa dostanú nožnice. Vykružováky na presné otvory v tvare kružnice. Pravítka slúžia pre čisté rezy a ohyby.
Názor odborníka:"Papierový model polského cvičného a prieskumného lietadla TS-11R Iskra "Novax" v maľbe posledného prieskumného lietadla námorníctva (1993) je ľahký model, vhodný pre začínajúcich aj pokročilých modelárov. Model je obohatený o presklenie kabíny, ktoré zvyšuje jeho detailnosť a realizmus. Rozmery modelu sú 340 mm x 310 mm a je tlačený ofsetovou technikou na kvalitnom papieri s gramážou 160g/m2. Model obsahuje návod v poľskom a anglickom jazyku s 40 návodovými kresbami pre jednoduchšiu stavbu detailov." Bohuš. |
Pre zvedavcov, ktorí chcú vedieť ako vyzerá papierový model, skôr ako ho kúpia, prinášame toto video:
Zdroj foto: Autor a wikipedia
Text: BM-SAX s.r.o.
Video: BM-SAX s.r.o.
Dodatočné parametre
| Kategória: | Papierové modely |
|---|---|
| ? Výrobca: | WAK (PL) |
| ? Autor: | M.Kudelski & M.Szklarczyk, M.Dworzecki |
| ? Ročník: | 2023 |
| ? Mierka: | 1:33 |
| ? Náročnosť: | 2 - ľahká |
| ? Jazyk: | Angličtina, Poľština |
| Počet dielov: | Neznámy |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | 5 x A4 |
| ? Epocha: | IV. 1970-1990 |
| Správa: | Poľská armáda |
| ? Hrúbka: | 160g/m2 - 0,18mm |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 340 mm |
| ? Šírka: | 310 mm |
| ? Výška: | Neuvedené |
| ? Zadelenie: | Vojenská bojová technika |
| ? Typ: | Stíhač |
| ? Hnanie: | Prúdové |
| ? Doplnok v balení 1: | Zasklenie kabíny |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.






