Papierový model - Parný rušeň Orenstein&Koppel 2911/1908 s vozňami
Kód: TM-002.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Podrobný popis
Prinášame vám druhý papierový model vydaný pod našou hlavičkou - Parný rušeň Orenstein&Koppel 2911/1908 s vozňami Daa-k a Gbqs.
„Pri príležitosti 30. výročia fungovania Klubu priateľov železníc Trnavy a okolia (KPŽT) v roku 2026 vydávame špeciálny výročný model, venovaný práve tomuto klubu. KPŽT je aktívne občianske združenie, ktoré sa venuje histórii, propagácii a zachovávaniu železničného dedičstva. Združuje nadšencov železníc, modelárov, cestovateľov a zberateľov. Organizuje exkurzie, prednášky, brigády a výstavy, napríklad v Múzeu dopravy či na lesnej železnici Katarínka. Spolupracuje so ŽSR, Železničným múzeom SR a ďalšími odbornými inštitúciami. Každoročne pripravuje konferenciu „Železnice v Trnavskom regióne“ a podieľa sa na jazdách historických vlakov. Klub sa angažuje aj v edukácii mládeže, napríklad podujatím „Študuj dopravu“. Jeho činnosť je dobrovoľná, komunitná a zameraná na popularizáciu železníc v regióne.“
O predlohe:
- Orenstein&Koppel 2911/1908, parný rušeň vyrobený v roku 1908. Mnohí si ho pamätajú z prevádzky po dnes už neexistujúcej trati na Hospodárskej ulici pri obsluhe cukrovaru. Rušeň bol v prevádzke v Trnavskom cukrovare do roku 1972.
- Daa-k – služobný vozeň pre vlakové čaty manipulačných vlakov, výrobca Vagónka Tatra Česká Lípa. Do vozňového parku ČSD bol zaradený 1. júna 1957. Vozeň bol zakúpený od ZSSK CARGO a zrekonštruovaný v ŽOS Trnava, a.s. Vozeň slúži ako klubovňa KPŽT.
- Gbqs – dvojnápravový zatvorený nákladný vozeň, známy pod bývalým národným označením „Zts“ voz. skupiny, výrobca vagónka Tatra Česká Lípa. Do vozňového parku ČSD bol zaradený 15. novembra 1986. Vozeň bol zakúpený od ZSSK CARGO a zrekonštruovaný v ŽOS Trnava, a.s. Bude slúžiť pre inštaláciu tematických výstav a trvalého modelového koľajiska.
O modeli:
Model je jednoduchý, a teda je určený aj pre začínajúcich modelárov.
Papierový model má návod v slovenčine a obsahuje číslované diely. Je tlačený ofsetom na stranách A4. Ofset je tlačová technika, pri ktorej sa farba na papier nanáša pomocou gumového valca, pretože sa lepšie priľne na nerovnosti papiera a dokáže vytlačiť aj najjemnejšie detaily. Farba sa nerozpíja a neodlupuje pri následnej práci. Model je tlačený na papieri s gramážou 140g/m2.

Odporúčame k stavbe:
Niektoré diely odporúčame podlepiť modelárskym kartónom 0,2 / 0,5 alebo 1mm hrúbky, ktorý sa nachádza v našej ponuke vo veľkostiach A4 a A3 až po 3mm hrúbku.
Model odporúčame lepiť disperznými lepidlami, ktoré máme v ponuke. Na našej stránke nájdete okrem iného lepidlo Herkules, ktoré je modelármi najpoužívanejšie a po zaschnutí je číre a stále. Toto lepidlo je zdravotne neškodné a je vhodné aj pre deti.
Pre ďalšie pohodlie a presnosť pri stavbe tohto modelu sú k dispozícii aj nožnice, pinzety, skalpely, pravítka a iné produkty, ktoré sú dostupné na našom eshope topmodely.sk.
Naše nožnice majú špeciálne ostré rezy a ergonomický dizajn, ktoré umožňujú jednoduché a presné strihanie jednotlivých dielov, pinzety sú presné a umožňujú uchopenie tam, kde sa prsty nedostanú. Skalpel je na rezanie najmenších detailov s vysokou presnosťou, nie všade sa dostanú nožnice. Vykružováky na presné otvory v tvare kružnice. Pravítka slúžia pre čisté rezy a ohyby.
|
|
Názor predajcu:
|
Zdroj foto: Ing. Miroslav Lisinovič, Mgr. Jozef Schmidt a BM-SAX s.r.o.
Betastavba: Ing. Miroslav Lisinovič
Text: BM-SAX s.r.o
Dodatočné parametre
| Kategória: | Papierové modely |
|---|---|
| ? Typ modelu: | Nepostavená papierová stavebnica |
| ? Výrobca: | TopModely.sk (SK) |
| ? Autor: | Ing. Ladislav Jakubčo |
| ? Ročník: | 2025 |
| ? Mierka: | 1:87 - H0 |
| ? Náročnosť: | 2 - ľahká |
| ? Jazyk: | Slovenčina |
| Počet dielov: | 90 |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | 3 x A4 |
| ? Výkresov: | 3 |
| ? Epocha: | I. 1900-1925 |
| ? Lokácia: | Slovensko |
| Správa: | ČSD |
| ? Hrúbka: | 140g/m2 |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 360 mm |
| ? Šírka: | 33 mm |
| ? Výška: | Neuvedené |
| ? Zadelenie: | Vlak |
| ? Hnanie: | Kolesové - Koľajnice |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

.webp)






