Papierový model - Kostol SV. Prokopa a sv. Barbory v Kučicích pod Ondřejníkem
Kód: ZART-002.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Súvisiaci tovar
Podrobný popis
Papierový model - Kostol SV. PROKOPA A SV. BARBORY V KUNČICÍCH POD ONDŘEJNÍKEM
Aj keď je tento malý kostolík starý približne 400 rokov, v malebnej beskydskej obci Kunčice pod Ondřejníkom stojí necelé jedno storočie. Ako je to možné? Pôvodne sa totiž nachádzal v Podkarpatskej Rusi v obci Hliňanec pri Čiňadove, kde slúžil pravoslávnej cirkvi. Svojou kapacitou však postupne prestal miestnym obyvateľom vyhovovať a postupne chátral. Preto miestni predstavitelia uvítali, keď v roku 1928 kostol odkúpil ostravský podnikateľ a riaditeľ Banskej a hutníckej spoločnosti Ing. Šebela. Ten nechal kostolík rozobrať a odviezť do Beskýd vlakom, kde bol opätovne zostavený, pričom bola opravená strecha a znovu obnovená veža. Opravu vykonávala firma staviteľa Ing. Vojačka. V roku 1931 bol kostol slávnostne vysvätený patrónom baníkov – sv. Prokopovi a Barbore. V roku 1937 tu prebehla svadba Šebelovej dcéry s grófom Larisch-Mönichom, čo bola pre miestnych obyvateľov veľká sláva, na ktorú pamätníci spomínajú dodnes. Táto veľkolepá udalosť bola vlastne dôvodom, prečo nechal Ing. Šebela kostolík do Kunčic previezť.
V roku 1963 bol pri kostolíku založený urnový háj a cintorín. Bohužiaľ na začiatku 80. rokov bola podlaha v takom havarijnom stave, že sa musela celá vymeniť. V okolí sa nachádzajú predovšetkým ihličnaté lesy, bolo teda nutné zohnať dubové drevo. Počas opravy sa významne prejavila zručnosť miestnych remeselníkov, ktorí ju vykonali nízkymi nákladmi aj napriek značným administratívnym ťažkostiam. V roku 1993 bol kostolík vykradnutý – dnes je v ňom elektronické bezpečnostné zariadenie. V rokoch 2009-2010 prebehla oprava strechy.
Architektonicky ide o typickú drevenú sakrálnu stavbu, tzv. cerekev. Má odstupňovanú drevenú strechu s tromi vežami zakončenými banami. Okolo kostolíka vedie murovaná ochodza s dreveným zábradlím a vyrezávanými stĺpikmi. Dovnútra môžete nahliadnuť okienky na bočných stenách alebo kukátkom vo dverách, alebo môžete navštíviť bohoslužbu. V interiéri sa nachádza bohato vyrezávaný ikonostas s tromi vchodmi, uprostred s tzv. cárskymi bránami.
Obtiažnosť na stupnici 1-5: 4 ťažšie prvky je možné vynechať
Dodatočné parametre
| Kategória: | Papierové modely |
|---|---|
| ? Typ modelu: | Nepostavená papierová stavebnica |
| ? Výrobca: | Z-art Models (CZ) |
| ? Autor: | Zdeněk Čechal |
| ? Ročník: | Neuvedený |
| ? Mierka: | 1:60 |
| ? Náročnosť: | 4 - ťažká |
| ? Jazyk: | Čeština |
| Počet dielov: | 86 |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | A4 |
| ? Výkresov: | Neuvedené |
| ? Stavba: | Kostol |
| ? Epocha: | 19. storočie 1800 - 1900 |
| ? Lokácia: | Čechy |
| ? Hrúbka: | Neuvedené |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 310 mm |
| ? Šírka: | 150 mm |
| ? Výška: | 250 mm |
| ? Zadelenie: | Stavba |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
