Papierový model - HRAD STREČNO 2. vydanie
Kód: ZART-035.jpg?69f13fd2)
.jpg?69f13ffa)
.jpg?69f13fc1)
Podrobný popis
Prepracované 2. vydanie papierového modelu hradu Strečno. Mierka je rovnaká ako u prvého vydnia, len sú lahko pozmenené niekteré textúry, zmeny sa prejavili hlavne u terénu, bola přidána tabuľka dielov a podobne.
O hrade Strečno
Hrad sa nachádza na západnom Slovensku, v regióne Považie, v skalnatom ostrohu nad riekou Váh 7 km od Žiliny. V dnešnej dobe ostávajú iba hroty, ale bol to majestátny hrad postavený v gotickom štýle a neskôr prestavaný v barokovom štýle. Prvé písomné dokumenty pochádzajú zo 14. storočia, ale existujú dôkazy, že miesto bolo osídlené už v dobe kamennej. Samotný hrad založil pravdepodobne roku 1321 kráľ Karol Róbert, takže išlo o kráľovský hrad. V priebehu 14. a 15. storočia sa zmenilo veľa majiteľov.
Začiatkom 16. storočia nastalo veľa stavebných zmien. Pridali sa dve nové krídla - severná s kaplnkou a južná s dvoma budovami okolo vnútorného nádvoria. Na západnej strane okolo hradu vzniklo nové osídlenie. Neskôr sa vyskytlo veľa vojen a lúpeží, ale spôsobili len malé škody.
Rozsiahla pevnosť 165 x 61 m sa stala najlepšie opevneným hradom v regióne Považia. Celý vnútorný priestor bol postupne zaplňovaný budovami, na sever od vežovej nádoby na dažďovú vodu a na západ pod hlavnou bránou sa nachádzala studňa hlboká 88 metrov.
V posledných rokoch 17. storočia zažil hrad veľmi dramatické udalosti. Tokoloví vojaci vtrhli na hrad v rokoch 1678 a 1686, a preto cisár Leopold I. nariadil zničenie hradu. Opevnenie a strechy boli zbúrané, bol pochovaný hradný vrt a nádoba na dažďovú vodu, a tak bol hrad v troskách tri storočia.
Teraz bola zrekonštruovaná a novo zastrešená kaplnka, hlavná veža, hlavná brána a južný zámok, ktorý tvorí jadro zrekonštruovaného hradu Strečno. Teraz môžete podniknúť prehliadku hradu. Americký fantasy film „Dragonheart“ sa tam natáčal v roku 1996.
Model ukazuje, ako asi vyzeral hrad pred jeho zničením v 17. storočí.
Mierka: 1:300
Zpôsob vydania: Vytlačené ofsetom, formát A4
Počet číslovaných dielov: 142
Rozmery modelu po zlepení: Výška: 18cm, šírka: 23cm, dĺžka 54cm
Obtiažnosť na stupnici 1-5: 4
Dodatočné parametre
| Kategória: | Hrady, zámky, opevnenia |
|---|---|
| ? Typ modelu: | Nepostavená papierová stavebnica |
| ? Výrobca: | Z-art Models (CZ) |
| ? Autor: | Zdeněk Čechal |
| ? Ročník: | Neuvedený |
| ? Mierka: | 1:300 |
| ? Náročnosť: | 4 - ťažká |
| ? Jazyk: | Čeština |
| Počet dielov: | 142 |
| ? Tlač: | Ofset |
| ? Rozsah: | Neuvedené |
| ? Výkresov: | Neuvedené |
| ? Stavba: | Hrad |
| ? Epocha: | 14. storočie 1300-1400 |
| ? Lokácia: | Slovensko |
| ? Hrúbka: | 140g/m2 |
| Materiál: | Papier |
| ? Dĺžka: | 540 mm |
| ? Šírka: | 230 mm |
| ? Výška: | 180 mm |
| ? Zadelenie: | Stavba |
Hodnotenie tovaru
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Diskusia
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
