Úvod » Papierové modely » Kostoly, zámky, hrady » Papierový model - Hrad Corvin
Autor: | Zdeněk Čechal |
Papierový model hradu Korvín ležiaceho v Rumunsku v súčasnej podobe.
História hradu Corvin
Korvínov hrad, tiež prezývaný Hunyádiho hrad alebo Hunedoara, je goticko-renesančný hrad vystavaný na skale nad riekou Zlasti v oblasti Hunedoara v Rumunsku. Je to jeden z najmohutnejších a najvýznamnejších hradov v Európe a je tiež jedným zo siedmich divov Rumunska.
Na mieste hradu stála už v jedenástom storočí pevnosť vystavaná z dreva a hliny. V roku 1409 Žigmund Luxemburský daroval túto pevnosť Vojku Hunyadimu. Rod Hunyadich mal v erbe symbol havrana - odtiaľ názov hradu Korvín (havran je latinsky corvus). Za časov Vojka Huyadiho mali múry pevnosti silu 1,5 až 2 metre, malé brány, ochodzy s cimburím a drevené budovy vo vnútri pevnosti. Okolo roku 1440 hrad zdedil Ján (János) Hunyadi av tejto dobe tiež začala prestavba pevnosti na neskorogotický hrad. Prestavba začala obrannými prvkami hradu, kedy bol vystavaný dvojitý obranný múr a sedem veží. Niektoré z veží slúžili ako väzenie, v iných boli zbrane a ďalšie obranné prvky. V rokoch 1446-1456 boli pristavané dva mohutné kamenné paláce, kaplnka a hospodárske budovy. V rokoch 1462-1469 bol na hrade uväznený Vlad III. Dracula (Drac-Ullah znamená „Zlá krv“), ktorý sa neskôr stal inšpiráciou pre legendy o grófovi Drakulovi.
Ďalšie zmeny v architektúre hradu boli vykonané za pôsobenia Mateja Korvína - bolo pristavené takzvané Matyášovo krídlo, ktoré už malo prvé známky renesancie. Po smrti Mateja Korvína hrad často striedal majiteľa a do 17. storočia neboli vykonávané žiadne väčšie stavebné úpravy. V 17. storočí boli potom pristavané Biela a Delostrelecká veža, Veľký palác, vonkajšie nádvorie, obytné a úložné priestory. V roku 1854 hrad čiastočne vyhorel a potom bol postupne opäť opravený.
Nová brána s vežou je situovaná na severnej strane hradu a bola používaná ako obranná veža. Mala tri poschodia so strieľňami a zbraňami. V 17. storočí pred ňou bola postavená Biela veža a týmto stratila Nová brána svoju obrannú funkciu. Slúžila teda ako ubytovanie pre ženy. V 19. storočí veža vyhorela a neskôr bolo pristavené nové poschodie s dreveným balkónom a súčasnou strechou.
Stará brána s vežou sa nachádza na opačnej strane hradu. Táto brána bola oveľa širšia, čo umožňovalo vjazd pre kočiare a povozy. Nad bránou sa nachádzala obranná veža, zdobená geometrickými motívmi. Brána bola spojená padacím mostom s protiľahlým valom.
Maľovaná veža, zvaná tiež Palcátová veža, bola vybudovaná v 15. storočí a je to najvyššia veža hradu. V tejto veži boli „vražedné diery“, odkiaľ sa na nepriateľa mohol liať vriaci olej alebo smola. Táto veža bola zdobená geometrickými prvkami. V roku 1873 bola na veži vybudovaná kužeľová strecha s bronzovým rytierom. Ostatné veže boli používané prevažne ako väzenie a čiastočne aj ako skladovacie priestory.
Kaplnka sv. Jána Krstiteľa bola vybudovaná v neskorogotickom štýle s vysokými lomenými oblúkmi a mramorovou podlahou. Kaplnka mala jednu loď a malú vchodovú časť.
Veža Neboisa a kamenná galéria – meno veže znamená „Neboj sa.“ Veža je 36 metrov ďaleko od hradu, čo umožňuje chrániť hrad vo veľkom perimetri od juhovýchodu. Veža má päť poschodí, pričom horné poschodie bolo vybudované na konzolách a opäť sa v ňom nachádzali „vražedné diery.“ Najnižšie poschodie je galériou, stojacou na deviatich pilieroch a spájajúcou vežu s hradom. V galérii sa nachádzali zbrane pre lepšiu obranu hradu.
Vo vnútorných priestoroch hradu sa nachádzajú tri hlavné časti. Rytierska sála bola vybudovaná v roku 1452, má rozmery 26x10 metrov a nachádza sa tu niekoľko vysokých lomených oblúkov. Tu sa konali slávnosti a niekedy aj súdne pojednávanie.
Slávnostná (alebo tiež Jedálenská) sála bola postavená ako najhonosnejšie miesto hradu, konali sa tu najvýznamnejšie spoločenské udalosti, a preto bola tiež najviac zdobenou časťou hradu. Vchod do tejto sály vedie po špirálovom schodisku.
Matyášovo krídlo je prvá časť hradu, ktorá už niesla prvky renesancie. Matej Korvín bol v tom čase uhorským kráľom, a preto boli jeho ubytovacie priestory veľmi honosné. Najznámejšia je Zlatá spálňa s krbom a posteľou s nebesami.
Biela veža bola postavená v 17. storočí ako mohutná bašta s niekoľkými poschodiami a obrannými prvkami. Veľkosť niektorých strieľní naznačuje, že sa vo veži nachádzali aj veľké delá. V tomto období bola na hrade postavená aj Delostrelecká veža a nádvorie s administratívnymi a úložnými priestormi.
V súčasnej dobe je hrad sprístupnený verejnosti a jeho prehliadka je vskutku jedinečným zážitkom.
Text vydavaťeľ
Mierka: 1:300
Zpôsob vydania: Vytlačené ofsetom, formát A4
Počet číslovaných dielov:
Obtiažnosť na stupnici 1-5: 4
Mierka: | 1:300 | ||
Obtiažnosť 1-5: | 4 - ťažká | ||
Materiál: | Papier |
NAJPREDÁVANEJŠIE
Rezacie a ryhovacie pravítko